Strategia content marketingowa w 8 krokach

autor Marta, 10 stycznia 2018

Wiesz już jakie korzyści niesie content marketing dla Twojej firmy (jeżeli nie - koniecznie przeczytaj nasz poprzedni WPIS), zdecydowałeś się na wdrożenie go w swoim biznesie, ale nie wiesz od czego zacząć?

Teraz powinieneś poświęcić trochę czasu na stworzenie strategii contentowej, która wyznaczy kierunkowskaz dla Twoich przyszłych działań. Sprawdź, o jakich elementach powinieneś przy tym pamiętać.

 

Cel

 

Wszelkie działania marketingowe, które realizujemy w firmie muszą mieć swój jasno określony cel. Inaczej nie będziemy w stanie określić ekonomiczności i efektywności poszczególnych przedsięwzięć. Czy content marketing ma zbudować Twój pozytywny wizerunek? Wypromować Twoją markę lub produkt? Dotrzeć do nowych klientów? A może od podstaw wykreować popyt na Twoją ofertę?

Określ cele w oparciu o tzw. koncepcję SMART. Niech będą one sprecyzowane, mierzalne, osiągalne, realne i określone w czasie.

 

Analiza konkurencji

 

Jeżeli Twój konkurent w pewien wyjątkowy sposób wyróżnia się w sieci, przeanalizuj jego działania. Zwróć uwagę na to, o czym pisze, w jakich miejscach zamieszcza treści oraz które z nich cieszą się zainteresowaniem. W ten sposób dość łatwo określisz co interesuje Twoich odbiorców.

Nie polecamy jednak powielania tych samych tematów. Pomyśl nad różnymi formami dopełnienia tych informacji lub przekazaniu ich w inny sposób (Webinar? Prezentacja? E-book?).

Jeżeli żaden konkurent nie porusza tematyki istotnej z punktu widzenia Twojej specjalizacji, wykorzystaj to. Jest szansa, że takie ryzyko się popłaci i staniesz się prekursorem pewnego trendu, a nawet zyskasz nowych, lojalnych klientów.

 

Analiza SWOT

 

Analiza SWOT to jedna z prostszych metod badawczych, która stanowi podstawę każdej strategii. Pozwala na ocenę mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń wynikających z realizacji nowego projektu, a tym samym predyspozycji do zaistnienia na rynku.

S (strengths, mocne strony) – atuty, które wyróżniają Cię na tle konkurencji (np. unikalny produkt, szczególne umiejętności, rozpoznawalna marka, duża ilość specjalistów).

W (weeknesses, słabe strony) – Twoje ograniczenia i słabe strony (kadrowe, czasowe, finansowe), które w finalnym rozrachunku mogą mieć istotny wpływ na realizację działań.

O (opportunities, szanse) – rynkowe okoliczności i uwarunkowania, które mogą w sposób pozytywny wpływać na rozwój założonego projektu.

T (threats, zagrożenia) – rynkowe zagrożenia, a więc wszystko to, co może stanąć na drodze osiągnięcia sukcesu strategii content marketingowej.

 

 

Określenie grupy docelowej i zrozumienie odbiorcy

 

Content marketing potrzebuje odbiorców. Fundamentem strategii contentowej jest zrozumienie grupy docelowej i określenie, jakiego rodzaju treści odbiorcy uznają za interesujące i przydatne. Przed doborem tematu, formy czy kanału dystrybucji należy przeprowadzić analizę grupy docelowej. Sprawdzić to, w jakich miejscach czy o jakich porach jest ona najbardziej aktywna, co ją interesuje, czym się dzieli ze znajomymi. Prawdopodobnie osoby młode chętniej udostępnią humorystyczne treści w mediach społecznościowych, podczas gdy starsza część społeczeństwa sięgnie po merytoryczny artykuł w prasie branżowej. Poza klasycznymi elementami analizy grupy docelowej, takimi jak określenie parametrów społeczno-demograficznych (wieku, płci, miejsca zamieszkania, wykształcenia, zawodu czy zainteresowań) warto przygotować tzw. persony, czyli wymyślone profile idealnych odbiorców. W tym celu musisz zwizualizować sobie swojego idealnego klienta – nadać mu imię, zawód, określić wiek, miejsce zamieszkania a następnie przeanalizować możliwą aktywność w sieci. To jakie strony odwiedza, w jakich godzinach, jakich informacji poszukuje, w jaki sposób rozwiązuje swoje problemy. Na podstawie kilku stworzonych w ten sposób profilów możesz nakreślić plany publikacji i dystrybucji poszczególnych treści.

 

Analiza trendów

 

Słyszałeś o „klątwie wiedzy”? Jest to pewnego rodzaju przekonanie, że to co dla Ciebie jest proste, ciekawe i logiczne, jest takie również dla innych. Często twórcy treści zakładają, jaka problematyka zainteresuje odbiorców, a jaka jest im powszechnie znana. Na rynku istnieje wiele narzędzi, które pozwalają analizować zainteresowania i trendy, które dotyczą przecież również Twoich klientów. Skonfrontuj swoje przeczucia z wynikami takich narzędzi jak Google Trends, AnswerThePublic.com, BuzzSumo czy Google Keyword Planner.

 

Content

 

Content marketing to coś więcej niż samo tworzenie treści. To element Twojej komunikacji, który musi być spójny z założoną misją. Musisz przemyśleć nie tylko tematykę swoich treści, ale również ich formę, strukturę, częstotliwość i miejsce publikacji czy chociażby sposób narracji.

 

Dystrybucja i promocja

 

Niestety, jeżeli nie masz jeszcze rozpoznawalnej na rynku marki i grona followersów w kanałach social media, samo stworzenie contentu i wrzucenie go na stronę internetową, Facebooka czy bloga w niczym Ci nie pomoże. W content marketingu przyjmuje się więc zasadę 20:80. Poświęć 20% czasu na research, przygotowanie treści i korekty, a pozostałe 80% na jego dystrybucję. Pomysł na rozpowszechnienie contentu zależy od wielu czynników, nie tylko możliwości ale też tematu, formy czy przeznaczenia. Do dyspozycji masz takie kanały komunikacji jak media społecznościowe, serwisy i portale branżowe, agregatory wiadomości (np. Wykop.pl), fora internetowe czy marketing szeptany. Idealnie jeżeli dodatkowo łączysz działania w sieci ze strategią offline. Twój artykuł może przecież pojawić się w papierowym wydaniu lokalnej prasy, możesz też wesprzeć realizację wydarzenia branżowego w zamian za logo na materiałach promocyjnych przygotowanych dla uczestników.

 

Mierzenie efektów

 

Cele, które określiłeś na pierwszym etapie tworzenia strategii contentowej zgodnie z koncepcją SMART powinny być mierzalne, a więc również możliwe do weryfikacji. Sprawdzanie efektywności działań pozwala na szybką modyfikację tematyki, formy, treści, ulepszenie metod dystrybucji itd. Wykorzystaj narzędzia takie jak Google Analytics czy Brand24 i wyciągaj wnioski, które pozwolą Ci rozwijać działania z zakresu content marketingu.

Autorzy