Content marketing. Czym jest marketing treści i jakie są jego korzyści dla biznesu?

autor Marta, 10 stycznia 2018

Content is king”, czyli „content jest królem” – to nie tylko tytuł eseju napisanego przez Billa Gates’a w 1996 roku, ale również hasło padające prawdopodobnie na każdej konferencji branżowej co najmniej od tamtego czasu.

Firmy coraz chętniej sięgają po to rozwiązanie. Badania przeprowadzone przez HubSpot wykazały, że 53% firm traktuje priorytetowo działania związane z blogowaniem. Ten wynik przewyższa tylko potrzeba poprawy prezencji w sieci i SEO (61%).

Ale od początku...

 

Czym jest content marketing?

 

Content marketing czyli tzw. marketing treści, polega na tworzeniu i dystrybucji wartościowych, przydatnych i atrakcyjnych materiałów, które zainteresują ściśle określoną grupę odbiorców, a co więcej - nakłonią potencjalnego klienta do wykonania konkretnej akcji. W marketingu treści liczą się historie oraz sposób, w jaki są one przekazywane.

W przeciwieństwie do tradycyjnych form reklamy jest on nieinwazyjny. Oznacza to, że potencjalny klient trafia na niego w miejscu, w którym chce przebywać, nie ma nic przeciwko czytaniu tego rodzaju treści, a wręcz przeciwnie – często aktywnie ich poszukuje (w wyszukiwarce Google, mediach społecznościowych, portalach czy blogach). Zasadniczo można powiedzieć, że content marketing to sztuka komunikowania się z klientami unikająca prób sprzedaży. Firmy koncentrują się tutaj na dostarczaniu edukujących informacji, często całkowicie rezygnując lub wyłącznie subtelnie sugerując korzystanie z jej produktów lub usług. Istotą takiej strategii jest przekonanie o tym, że biznes oferujący praktyczne treści dostarcza klientom pewną wartość, za którą w nagrodzie otrzymuje się jego lojalność.

Content marketing polega na kształtowaniu długotrwałych relacji z odbiorcą poprzez tworzenie warunków do swobodnej komunikacji, interakcji i zaangażowania obu stron (np. poprzez sekcje komentarzy, dyskusji, ankiety, fora). Wymaga on systematyczności i konsekwencji w tworzeniu contentu, dlatego warto rozważyć stworzenie długoterminowej strategii content marketingowej. Nie można nazwać content marketingiem jednego artykułu opublikowanego na portalu branżowym, ale wlicza się już w to systematyczne prowadzenie własnego bloga, kanału Facebook, podcastu, udzielanie się w mediach czy dystrybucję e-booków.

 

Rodzaje treści

 

Terminem contentu określa się wszelkiego rodzaju treści, a więc m.in. artykuły, podcasty, wideo, webinaria, infografiki, prezentacje, poradniki czy raporty, których głównym celem jest dostarczenie czytelnikom wartościowych i pożądanych przez nich informacji związanych z daną tematyką lub branżą.

 

Content marketing a marketing wirusowy

 

Content marketing wiąże się z pojęciem marketingu wirusowego (ang. viral marketing). Mowa tutaj o tworzeniu takich treści, którymi odbiorcy będą chętnie i masowo się dzielić. Dlatego też marketingowcy wykorzystują media społecznościowe i fora internetowe, a także dedykowane blogi branżowe, które umożliwiają internautom interakcję, a więc komentowanie lub udostępnianie treści na swoich profilach w social media.

 

Content marketing a SEO

 

Content marketing jest także bardzo mocno związany z pozycjonowaniem organicznym, czyli SEO. Pomimo stale zmieniających się algorytmów Google, za pewnik można wziąć fakt, że wyszukiwarki uwielbiają strony bogate w oryginalne i często aktualizowane treści. Nieprzypadkowo więc znacznie lepiej pozycjonują się blogi i strony internetowe publikujące wpisy w ramach działu „aktualności” niż statyczne i nieaktualizowane witryny internetowe.

 

Korzyści z content marketingu

 

Bezpośrednia relacja – content marketing ułatwia nawiązywanie relacji z potencjalnymi klientami. Umożliwia bezpośredni kontakt z odbiorcą, wysłuchanie jego opinii, próśb czy wątpliwości. Tworzy pole do dyskusji i wymiany zdań. Sprawia, że Twoja firma przybiera „ludzką twarz”, a opowiadane historie „od kuchni” sprawiają, że klient zaczyna sympatyzować z Twoją marką.

Pozycja ekspercka i wzrost zaufania klientów – teksty pozbawione promocyjnego charakteru, a dostarczające wartość klientom zwiększają ich zaufanie do marek. Posłużmy się przykładem. Przyjmijmy, że jesteś producentem butów sportowych. Zamiast pisać o ich kolejnych zastosowaniach, porusz tematy związane z aktywnością fizyczną, zdrowym stylem życia, dietą. Pokaż, że interesuje Cię nie tylko sprzedaż, ale także dobre samopoczucie Twoich klientów. W przypadku usług, content marketing sprzyja budowaniu pozycji eksperta. Pozwala dotrzeć do Ciebie nie tylko klientom, ale również prasie i blogerom. Tym samym możesz stać się liderem opinii i autorytetem w swojej branży.

Lepsze pozycjonowanie organiczne – wspominaliśmy o tym, że Google lubi strony bogate w treści, ale kolejna generalna zasada mówi o tym, że im więcej linków zewnętrznych prowadzi z zaufanych stron do naszej strony internetowej czy bloga, tym wyżej pozycjonuje się nasz adres. Musimy jednak uważać, aby umieszczać linki na takich stronach, które Google uznaje za wiarygodne i nie szufladkuje ich jako spam.

Zwiększenie zasięgu komunikacji marketingowej – wysokiej jakości treści powinny przekładać się na zwiększony ruch na stronie internetowej, czy większe zaangażowanie w kanałach social media firmy.

Gromadzenie informacji o grupie docelowej – content marketing umożliwia zbieranie informacji na temat potencjalnych klientów. Sprzyja temu nie tylko dyskusja pod artykułami i wpisami w kanałach social media, ale także różnego rodzaju formularze zapisów do newslettera, które pozwalają na gromadzenie podstawowych informacji na temat klientów (np. imienia i nazwiska, numeru telefonu, adresu e-mail).

 

Zagrożenia content marketingu

 

Content marketing niesie za sobą pewne ograniczenia i zagrożenia. Wymaga odpowiedniej strategii i planowania komunikacji na każdym etapie – od pomysłu na content do jego dystrybucji i promocji. Może okazać się, że poświęciliśmy dużo czasu na działania, które nie generują żadnych efektów. Najczęstszymi problemami jest niesystematyczność, nieumiejętność doboru tematów i tworzenia angażujących treści, zbyt mała ilość contentu, jednolita forma treści – brak urozmaicenia strategii o elementy wizualne. Kolejną trudnością jest także nieumiejętna ocena efektów tych działań.

Autorzy