Networking, sztuka budowania relacji w B2B. Od czego zacząć?

autor Marta, 3 października 2017

O sile kontaktów biznesowych nikogo zapewne przekonywać nie trzeba. Im bardziej rozbudowana sieć znajomości, tym dla przedsiębiorcy łatwiejszy dostęp do informacji, skuteczniejsza współpraca z kontrahentami i partnerami biznesowymi, większa efektywność czy szybsza realizacja założeń i planów.

Startując z własnym biznesem, nie mamy pewnie wystarczającego zaplecza kontaktów. Na studiach nie uczą nas umiejętności, które pozwalają nawiązywać kontakty i skutecznie budować relacje biznesowe. Na starcie brakuje nam więc nie tylko wiedzy, ale również obycia i odwagi. I o ile przełamywanie lodów czy wyćwiczenie pewnych umiejętności interpersonalnych jest już wyłącznie kwestią praktyki, o tyle często nie za bardzo wiemy, gdzie powinniśmy rozpocząć naszą przygodę z networkingiem.

 

Spotkania i konferencje branżowe

 

Prawdopodobnie nie ma lepszego miejsca do nauki networkingu niż wszelkiego rodzaju eventy branżowe. Mowa tu zarówno o „luźnych” spotkaniach, jak i formalnych konferencjach i szkoleniach. Okazją do nawiązania kontaktu jest chociażby przerwa kawowa między kolejnymi prelekcjami czy impreza zwieńczająca organizację wydarzenia.

 

Spotkania networkingowe

 

Wśród spotkań branżowych wyróżniamy takie eventy, które w założeniu mają sprzyjać networkingowi. Do tego typu wydarzeń zalicza się m.in. „wymiany kontaktów”, czyli spotkania, które polegają w głównej mierze na wymianie wizytówek między uczestnikami. Czy może istnieć jakaś inna forma, która skuteczniej zachęca do nawiązania kontaktu z potencjalnym partnerem biznesowym?

 

Internet

 

Prawdopodobnie uścisk dłoni wciąż jest najbardziej pożądaną formą nawiązania kontaktu, ale przebywanie na spotkaniach branżowych przez cały dzień jest niemożliwe do wykonania. Nie zawsze chodzi tu o czas. Problem pojawia się chociażby w momencie skalowania i wchodzenia z produktem czy usługą na kolejne rynki. W tej sytuacji sporym ograniczeniem okazuje się odległość czy nawet różnica kultur. Z pomocą przychodzi jednak internet. Dotyczy to zwłaszcza e-biznesów, dla których jest on naturalnym środowiskiem.

Grzechem byłoby nieskorzystanie z okazji, które stwarzają liczne internetowe narzędzia. Mowa tu chociażby o forach internetowych, grupach dyskusyjnych, blogach czy serwisach do networkingu, takich jak LinkedIn. W niektórych branżach, zwłaszcza IT, LinkedIn jest już nie tylko narzędziem dla HR-owców ale pomaga w nawiązywaniu relacji, które nierzadko znajdują swój finał w postaci współpracy biznesowej. Naturalne więc stało się tutaj zapraszanie do sieci znajomych osoby, które niekoniecznie poznaliśmy osobiście, ale na kontakcie do których szczególnie nam zależy. Chyba warto to wykorzystać?

Tagi:

networking

Autorzy