Pozycjonowanie stron internetowych. O co tu chodzi?

autor Marta, 19 czerwca 2018

Każda firma, która chce zaistnieć w świadomości klientów, poszukujących informacji w wyszukiwarce Google, powinna rozważyć pozycjonowanie organiczne (SEO), reklamy AdWords lub oba działania jednocześnie. Czym różnią się te dwie formy wyróżnienia w sieci? I dlaczego są one tak ważne?

Zacznijmy od małej statystyki. W 2016 roku z Internetu korzystało ok. 70% Polaków. W stosunku do 2015 odnotowano wzrost o 10%. Wbrew pozorom nie są to wyłącznie ludzie młodzi. Systematycznie wzrasta liczba osób w wieku 55+, która nie tylko korzysta z wyszukiwarek i poczty, ale także zakłada konta i udziela się w social media. Obecnie ich liczbę szacuje się na 2,6 mln .

Jak zamienić internautę szukającego pomocy w sieci w naszego klienta? Przede wszystkim musimy sprawić, że nasza firma pojawi się co najmniej na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Najczęściej zdarza się bowiem tak, że jeżeli nie znajdziemy poszukiwanej informacji na pierwszej stronie w Google, zamiast przewijać dalsze rekordy, wpisujemy inne hasło w wyszukiwarce. Co za tym idzie, firmy, które nie znajdą się na liście pierwszych wyświetlanych pozycji, w większości przypadków nie zostaną w ogóle zauważone. Na nic nie zda się zatem nowoczesna, zgodna ze wszystkimi trendami strona internetowa skoro leniwemu użytkownikowi Internetu nie będzie chciało się zagłębić w poszukiwania.

 

SEM, czyli płatne reklamy

 

Najprostszym rozwiązaniem na zaistnienie na pierwszych pozycjach wydaje się płatna kampania Google AdWords. Jest to licytacyjny system reklamowy Google, który umożliwia wyświetlanie linków sponsorowanych w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce Google i na innych współpracujących stronach. Strony wspierane AdWords są widoczne w czołówce wyszukiwania, a dodatkowo na każdej podstronie Google.

Przygotowanie kampanii AdWords jest zasadniczo proste. Należy wybrać komu (grupa docelowa) i gdzie dany link ma się ukazywać (może to być wyłącznie wyszukiwarka Google, ale także strony partnerskie) oraz przedział czasowy, w którym będzie on wyświetlał się w czołówce – chodzi tu o poszczególne dni lub godziny. Wybiera się także hasła kluczowe, po których chcemy być wyświetlani w topowych rekordach (np. „fryzjer Poznań”, „fotograf Katowice” itd.). Ogromną zaletą tego systemu jest możliwość stałego nadzorowania budżetu. Osobom początkującym, które jeszcze nie do końca wiedzą jaką stawkę ustawić dla poszczególnej kampanii, pomoże sam program.

Świetną cechą Google AdWords jest rozliczenie za efekty, w tzw. modelu CPC (ang. cost per click – koszt za kliknięcie). Oznacza to, że płatność pobierana jest wyłącznie jeżeli ktoś kliknie w daną reklamę, a więc faktycznie wejdzie na stronę, a nie jedynie wyświetli się ona na ekranie jego komputera. Ponadto w każdej chwili można przerwać bądź wstrzymać wyświetlanie się linków oraz na bieżąco sprawdzać efekty kampanii na podstawie generowanych przez system raportów.

System Google AdWords z pewnością nie jest idealny, ale doskonale nadaje się do promocji lokalnych biznesów, zwłaszcza usług. Jest elastyczny, dzięki czemu zapewnia sprawne zarządzanie budżetem. Kolejną zaletą jest możliwość szybkiego ustawienia kampanii, której rezultat widać już po chwili. Umożliwia także dotarcie do zdefiniowanych grup odbiorców (np. względem zainteresowań), a z drugiej strony pomaga w doprecyzowaniu grupy wyszukującej po słowach kluczowych.

 

Remarketing, czyli dlaczego reklamy mnie śledzą? 

 

Innym rozwiązaniem, które udostępnia system Google AdWords jest remarketing, inaczej retargeting. Jest to rodzaj kampanii wtórnej przypominającej o usłudze lub firmie osobom, które odwiedziły już daną stronę internetową lub skorzystały z oferty. Polega to na „przyklejeniu” się reklamy firmy do naszej przeglądarki, z założeniem, że kiedyś już odwiedziliśmy powiązaną z nią stronę. Jeżeli zastanawiałeś się kiedykolwiek skąd Twój ulubiony portal internetowy wiedział, że szukałeś w sieci nowych Air Max’ów lub sprawdzałeś konkretny hotel, odpowiedź jest prosta. To właśnie remarketing.

Remarketing wykorzystywany jest do promowania ofert i usług, których wybór wymaga długiego procesu decyzyjnego. Ogłoszenia pojawiają się często nieświadomym jego istnienia internautom podczas przeglądania wiadomości, czytania blogów itd., nie dając tym samym o sobie zapomnieć. Celem tej formy marketingu może być również zwiększenie ruchu na stronie, przypomnienie klientom o naszych usługach, poinformowanie ich o nowej ofercie czy zaangażowanie do pewnej akcji. Jest to również wspaniałe narzędzie do długoterminowego tworzenia pozytywnego wizerunku. Poruszając się po świecie remarketingu trzeba jednak uważać na to, aby nie zamęczyć naszego odbiorcy stale powtarzaną, monotonną reklamą.

 

SEO, czyli bezpłatne pozycjonowanie organiczne

  

Zupełnie inaczej wygląda proces windowania strony firmy w sieci z wykorzystaniem pozycjonowania organicznego. Przede wszystkim wiąże się to ze znacznie dłuższym okresem oczekiwania na rezultat. Tutaj na sukces pracuje się w zasadzie od samego początku istnienia strony, a pierwsze efekty można zauważyć po kilku miesiącach. Strony dobrze wypozycjonowane to takie, które wyświetlają się na pierwszej stronie wyszukiwarki Google, tuż pod linkami sponsorowanymi.

Konsekwencją dobrego pozycjonowania jest podniesienie pozycji strony w efektach wyszukiwania oraz zwiększenie dostępności witryny, a tym samym ilości wejść. Takie rozwiązanie co prawda wymaga znacznie dłuższego czasu pracy niż AdWords, ale z drugiej strony jest o wiele bardziej stabilne.

Proces pozycjonowania rozpoczyna się już w momencie pracy nad stroną. Aby zajmowała ona wysokie pozycje w wyszukiwarce musi zostać zaprogramowana zgodnie z preferencjami Google. Przykładowo, należy w sprytny sposób używać słów kluczowych w treści strony oraz utworzyć nawet krótką sekcję blogową lub zakładkę z aktualnościami – wyszukiwarki uwielbiają oryginalną treść i częste aktualizacje.

 

Co wybrać?  

 

Na szczęście nie trzeba dokonywać wyboru między kampaniami Google AdWords i pozycjonowaniem. Można połączyć obie te metody wyróżnienia w sieci. Długotrwale i stabilnie pozycjonować się organicznie w Google oraz wykorzystywać AdWords do kampanii czasowych i lokalnych w połączeniu z remarketingiem w celu budowania pozytywnego wizerunku firmy w Internecie. Jedno jest pewne. Aby namówić osoby szukające właśnie Twojej oferty, musisz w maksymalnym stopniu ułatwić im znalezienie Twojej strony internetowej. Następnie kwestią jest stworzenie takiej propozycji wartości, która umożliwi im podjęcie decyzji.

Autorzy